Rozvláčně

Červnové novinky jsou příjemně nenáročné. Upozorňuji na jednu novou vyhlášku o pravidlech pro čísla bankovních účtů, o tom by každý účetní měl mít dobrou povědomost. Vyšel Finanční zpravodaj č. 4/2011 a celý je věnován jedinému tématu, které je pro červen poněkud neobvyklé - jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu.

 

Nový předpis

1. Vyhláška č. 169/2011 Sb., o stanovení pravidel tvorby čísla účtu v platebním styku

Účinnost od 28.6. 2011

Nová vyhláška České národní banky ruší a zčásti nahrazuje dosavadní vyhlášku č. 62/2004 Sb., ale pravidla pro tuzemská čísla bankovních účtů čili národní formát ponechává beze změny. Stejně jako doposud platí, že číslo účtu má tři části:

- nepovinnou první část (předčíslí), maximálně 6 číslic, úvodní nuly jsou bez významu

- povinnou druhou část (číslo účtu), minimálně 2, maximálně 10 číslic, alespoň 2 číslice nenulové, úvodní nuly jsou bez významu

- povinnou třetí část (identifikační kód banky), vždy 4 číslice.

Jediná změna u tuzemských čísel je terminologická a vztahuje se ke třetí části čísla účtu. Místo dosavadního identifikačního kódu banky nyní budeme mít kód platebního styku. Věcně se nemění nic, čtyřčíselné kódy bank zůstávají nezměněné, jen se jim říká kód platebního styku.

 

Nová vyhláška dále definuje pro tuzemské potřeby mezinárodní formát IBAN. Ten vždy začíná písmeny CZ, pak jsou dvě kontrolní číslice a dále čtyři číslice pro kód platebního styku čili kód banky. Následuje identifikátor účtu klienta, což je nepovinné předčíslí (6 znaků) plus číslo účtu, které může mít 2 až 10 znaků. Celkem tedy má IBAN formát minimálně 10, maximálně 24 znaků. Pro vizuální zobrazení se člení na posloupnost tří až šesti čtyřznakových řetězců, z nichž poslední může mít méně než 4 znaky. Ve skutečnosti (v paměti počítače) je ale IBAN jeden souvislý, nepřerušovaný řetězec.

 

 

Finanční zpravodaj

2. Jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu
FZ 4/2011 č. 10 ze dne 15.6. 2011

Každoroční praktický návod pro správné provedení platby daně vychází ve Finančním zpravodaji vždy v lednovém, výjimečně i prosincovém čísle. Stejně tak tomu bylo i letos, informace vyšla v prosinci 2010. Pak ale koncem března 2011 ministerstvo zveřejnilo dodatek, který dostal dlouhé a poněkud kostrbaté jméno "Doplnění článku Jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu".

Nyní dostáváme do rukou úplný návod pro placení v letošním roce, který je v podstatě sesypáním obou uvedených textů. Sice poněkud pozdě, ale přece.